تیر ۱۹ام, ۱۳۹۶

آزمون تعیین سطح مداحان برگزار می‌شود

مسئول کانون مداحان استان خراسان رضوی گفت: در راستای ارتقابخشی به حوزه ستایشگری اهل‌بیت(ع)، آزمون سطح بندی مداحان برگزار می‌شود.

حجت الاسلام قاسم داورصفت در گفتگو با خبرفریمان اظهارکرد: دراجرای منویات مقام معظم رهبری مبنی بر تعیین «حدود و ثغور مداحان» و درراستای ارتقابخشی به حوزه ستایشگری اهل‌بیت(ع)، آزمون سطح بندی مداحان برگزار می‌شود.

مسئول کانون مداحان استان خراسان رضوی افزود: شرکت‌کنندگان در این طرح، مداحانی هستند که عضو کانون مداحان و شعرای آئینی استان و شهرستان باشند و در این طرح درجه علمی، فنّی و صلاحیت فردی مداح از طریق آزمون‌های شفاهی و کتبی مشخص می‌شود.

حجت الاسلام داورصفت تصریح کرد: این آزمون دربخش‌های قرائت قرآن و ادعیه، اعتقادات و احکام، تاریخ اسلام، نغمات و فنون مداحی و شعر‌آئینی برگزار می‌شود که پس از قبولی افراد در آزمون، کارت مداحی صادر می‌شود.

وی با بیان این که عناوین سطح بندی مداحان به پنج عنوان «پیرغلام»، «ستایشگر‌ملی»، «ستایشگر‌ استانی»، « ذاکر» و «مداح» تقسیم می‌شود، خاطر نشان کرد: «پیر‌غلام» به مداحی اطلاق می‌شود که بیش از ۶۰ سال سن، حسن‌ شهرت و شأن اجتماعی بالایی برخوردار باشد که به دلیل کسوت و رعایت سن در کمیسیون تعیین سطح قرار نمی‌گیرد.

وی همچنین گفت: عنوان «ستایشگرملی» به مداحانی تعلق می‌گیرد که در تمام سطوح مداحی «استادتمام» بوده است وستایشگر استانی نیز به آن دسته از مداحان که در حوزه مداحی مسلّط و متبحّر هستند و در کمیته تعیین سطح امتیازی بالاتر از ۸۵ را اخذ کرده‌اند، تعلق می‌گیرد که دارای سوابق شاگرد‌پروری و وجاهت اجتماعی بین مردم باشند.

داورصفت افزود: «ذاکر» به مداح سرشناس هر شهرستان اطلاق می‌شود که علاوه بر احراز صلاحیت عمومی و تخصصی در کمیته‌های اجرایی کمیسیون تعیین سطح، نمره بالاتر از ۷۵ را کسب کرده باشد و و از محبوبیت و شهرت نسبی بهره‌مند و دارای سبک اثرگذار باشد.

وی یادآورشد: سایر مداحان شهرستان درصورت کسب حداقل امتیاز ۶۰ از ۱۰۰نیز در سه سطح (۱،۲،۳) بر اساس امتیاز کسب شده، دسته‌بندی می‌شوند.

مسئول کانون مداحان خراسان رضوی با بیان این که در کل استان خراسان رضوی ۱۵ نفر از مداحان شاخص که در زمینه فنون مداحی، آواها ونغمات تبحر دارند و به عنوان استاد ارزیاب آزمون سطح بندی فعالیت دارند، اظهارکرد: در حال حاضر در شهرستان‌های مشهد، نیشابور، فریمان و سبزوار آزمون سطح بندی در حال اجراست.

وی در پایان گفت: تمام افرادی که امتیاز آنها بالای ۷۰باشد بدون شرکت درآزمون مجدد در دوره تربیت مدرس مداحی که درنیمه دوم سال ۹۶ در مرکز استان برگزار خواهد شد، پذیرفته شده وبعد ازگذراندن دوره مربوطه؛ می توانند بعنوان استاد ومربی مداحی در مراکزآموزش مداحی تدریس نمایند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها, ,


ایمیل سایت:  info@jamerooz.ir                         شماره سامانه پیامک سایت:    30007008888800


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *