شهریور ۱۲ام, ۱۳۹۶

بارقه‌های امید در مناطق زلزله زده فریمان + تصاویر

با گذشت 150 روز از وقوع زلزله نشانه‌هاي زندگي طبيعي در اين مناطق در حال نمايان شدن است و تلاش شبانه روزي مسئولان، گروه‌های جهادی و پيگيري اصحاب رسانه رشد بسيار خوب ساخت و ساز منازل روستاييان را نويد مي‌دهد.

به گزارش خبرفریمان، زلزله ۶/۱ ریشتری ۱۶ فروردین ماه سال جاری نزدیک به ۳۰۰منزل مسکونی در روستاهای دوقلعه براشک، سرچشمه براشک، رزمگاه علیا و سفلی، سنجدک،کارغش و الغور شهرسفیدسنگ فریمان را بین ۲۰تا ۱۰۰ درصد تخریب کرد و اکنون که ۱۵۰ روز از وقوع زلزله می گذرد کم کم نشانه های زندگی طبیعی در این مناطق در حال نمایان شدن است و تلاش شبانه روزی مسئولان و پیگیری اصحاب رسانه رشد بسیار خوب ساخت و ساز منازل روستاییان را نوید می دهد، چرا که وقتی به روستای دوقلعه براشک مرکز وقوع زلزله وارد می شویم بناهای جدید در حال احداث چشم نوازی می کند و چهره روستا را تغییر داده است.

به منظور بررسی وضعیت خدمات رسانی در این مناطق و نیز انعکاس فعالیتهای گروههای جهادی بسیجیان خبرنگار خبر فریمان گزارشی تهیه کرده است که در ادامه می آید:

دهیار روستای دوقلعه براشک در گفتگو با خبرنگار ما با بیان این که در امر ساخت و ساز منازل روستاییان مشکل خاصی نیست و مشکلات نسبت به ماه های قبل خیلی کم شده است گفت: امید به زندگی و شور و نشاط در بین روستاییان دوچندان شده است، اما با توجه به این که شغل بیشتر اهالی دامداری است، نبود مکان نگهداری دام از مشکلات پیش روی روستاییان است و در سال جاری روستاییان بهره کمتری از محصولات دامی خود نسبت به سال های گذشته داشتند و این امر باعث وارد آمدن ضرر و زیان به روستاییان شد.

رضا رستمی گفت: در حادثه زلزله ۴۰ رأس دام روستاییان زیر آوار ماند اما تاکنون هزینهای بابت جبران این خسارت پرداخت نشده است.

یکی دیگر از اهالی روستای دوقلعه براشک به خبرنگار ما گفت: پیشرفت کارها نسبت به یک ماه گذشته افزایش چشمگیری داشته و همکاری بانک ها بهتر شده است و مردم با مشکلات کمتری مواجه هستند.

حسین خسرودوست با بیان این که برخی اهالی اماکن موقت دامی را با استفاده از بلوکه تهیه کرده اند، افزود: حضور گروه های جهادی در ایام تابستان سرعت ساخت و ساز را افزایش داد و کمک زیادی به اهالی منطقه کرد.

وی گفت: به همت نیروی مقاومت بسیج در روستاهای دوقلعه براشک، سرچشمه براشک و الغور تعداد حمام ها افزایش قابل توجهی داشته است و در این خصوص مشکلی نیست. خسرودوست در ادامه به تلاش های ارزنده کمیته امداد اشاره کرد و گفت: کمیته امداد تعداد افراد تحت پوشش را افزایش داد و در حال حاضر کار ساخت منازل ۱۴ نفر از این افراد رو به اتمام است اما نبود مکان نگهداری دائم دام مشکل عمده روستاییان است و این در حالی است که لیست دامداران توسط جهاد کشاورزی فریمان به تهران ارسال شده اما اعتباری برای ساخت اماکن دامی به روستاییان اعلام و پرداخت نشده است.

وی در پایان با بیان این که هرجا نیروهای خودجوش مردمی وارد میدان عمل می شوند کارها با سرعت بیشتری انجام می شود از حضور موثر گروههای جهادی و بسیجیان و تلاش ها و پیگیری های شبانه روزی حسن نباتی بخشدار قلندرآباد تشکر و قدردانی کرد.

دهیار روستای کارغش در گفتگو با خبرنگارما گفت: هر واحد مسکونی در حال احداث روستا از پیشرفت متفاوتی برخوردار است و مشکل خاصی در این زمینه وجود ندارد.

جلال علی مرادی افزود: البته قول دولت برای پرداخت وام اشتغال ۳۰تا ۴۰ میلیون تومانی که فرم آن ارسال شده است و همچنین وام مربوط به ساخت اماکن دامی تاکنون محقق نشده است.

وی ضمن تشکر از کمیته امداد که در ساخت و ساز و تامین برخی اقلام مانند بلوکه و سازه ها با افراد نیازمند همکاری می کند گفت: حضور گروه های جهادی و کمک رسانی آنان به روستاییان امر ساخت و ساز و آبادانی روستا را سرعت بخشیده است. وی در پایان با تشکر از پیگیری های بخشدار قلندرآباد گفت: در حال حاضر به هر واحد در حال احداث به نسبت مساحت آن ۳۰۰ تا ۴۰۰ بلوکه از سوی رهبر انقلاب اهدا می شود و روستاییان یک سوم سیمان اهدایی مقام معظم رهبری را دریافت کرده اند.

یکی از اعضای گروه جهادی حاضر در روستای دوقلعه براشک با بیان این که با همکاری یکی از خیران ۸۰۰ هزار تومان اسباب بازی، توپ و … خریداری و در اختیار کودکان و نوجوانان روستاهای کارغش، دوقلعه براشک، رزمگاه و سرچشمه قرار گرفت اظهار کرد: تیشرت های منقش به تصاویر شهدا و مقام معظم رهبری نیز در بین تعدادی از جوانان و نوجوانان توزیع شد.

میثم جامی گفت: این گروه در کمک به امر ساخت و ساز و پیکنی ۸واحد مسکونی و کرسی چینی ۲ واحدمسکونی همکاری داشت و با برگزاری چند مسابقه ورزشی ضمن ایجاد نشاط و شادابی در بین روستاییان جوایزی به ورزشکاران اهدا کرد.

یکی از بسیجیان گروه جهادی روستای باغسالار به خبرنگار ما گفت: خدمت رسانی و کمک کردن به هموطنان و همشهریان لبیک به فرمان رهبر انقلاب و بسیار دلنشین است.

غلام نبی کرمانی افزود: اعضای این گروه روز گذشته یک خانه دام را به صاحب آن در روستای دوقلعه براشک تحویل داد و به فضل خدا تا ۳ روز آینده ۲ خانه دام دیگر احداث و تحویل می شود.

کرمانی با بیان این که اگر مصالح مورد نیاز فراهم باشد سرعت کار بیشتر خواهد شد، گفت: در روز اول ۳ ساعت منتظر مصالح برای کمک به ساخت یک واحد مسکونی بودیم و یا فندانسیون یک واحد مسکونی آماده نبود، لذا اگر هماهنگی بیشتری بین روستاییان و گروه های جهادی باشد بازدهی بیشتری خواهیم داشت.

مسئول گروه جهادی اتحاد نیز در گفتگو با خبرنگار ما گفت: ۳۸ نفر از بسیجیان در امر برپایی اسکلت، کرسی چینی، پی کنی، پر کردن پی و دیوار چینی منازل روستاییان کمک کرده اند.

علی رحمانی‌زاده افزود: بعد از وقوع سیل بخش هایی از جاده دسترسی به روستاها تخریب شد که نیاز به تسطیح و تیغ زنی دارد تا رفت و آمد به سهولت انجام شود.

وی برگزاری کلاس های تیراندازی، دفاع شخصی، حلقه های صالحین و جلسات قرآنی را از دیگر برنامه های این گروه جهادی بیان کرد و گفت: خدمت به مردم انرژی ما را دوچندان می کند چرا که وقتی شادی و نشاط در چهره روستاییان نقش میبندد خستگی از تن بیرون می رود و آماده کار مضاعف می شویم.

وی در پایان گفت: در این مدت مشاهده شد که اهالی روستا مواد غذایی مورد نیاز خود را از ماشین های دوره گرد یا از بازار فریمان تهیه می کنند لذا بهتر است دهیاری روستا و سایر مسئولان مربوط نسبت به راه اندازی فروشگاه مواد غذایی و ملزومات ضروری روزمره به منظور کاهش هزینه های آنان اقدام نمایند.

مسئول گروه جهادی بسیجیان شهرستان تایباد نیز به خبرنگار ما گفت: این اردوی ۷ روزه به منظور کمک و خدمت به مردم زلزله زده مناطق سفیدسنگ فریمان توسط ۲۵نفر از بسیجیان و به صورت جهادی در زمینه های عمرانی، فرهنگی و ورزشی برنامه ریزی شده است و از مهمترین فعالیتهایی که این گروه تا امروز در روستاهای زلزله زده فریمان انجام داده است کمک به ساخت و ساز منازل روستاییان، ایجاد محل نگهداری دام و نیز برگزاری مسابقات فرهنگی هنری و ورزشی برای کودکان و نوجوانان است.

محسن شجاعی عرصه فعالیت این گروه جهادی را عمران و آبادانی مناطقزلزلهزده و کمک به ساخت و مرمت واحدهای مسکونی زلزله زدگان عنوان کرد و گفت: علاوه بر امور عمرانی در زمینه مسائل فرهنگی، ورزشی، بهداشتی و درمانی نیز فعالیت خواهیم داشت. شجاعی اظهارکرد: در سین برنامه های ما بازدید از خانواده های شهدا و افراد تحت پوشش کمیته امداد قرار دارد.

شجاعی گفت: رسالت تبیینی گفتمان انقلاب اسلامی مهمترین اولویت گروه های جهادی است تا مردم را نسبت به اهداف و آرمان های انقلاب بیش از گذشته آشنا کند و امید و نشاط را به جامعه برگرداند.

وی گفت: گروه های جهادی با لبیک گفتن به فرمایشات مقام معظم رهبری و برای کمک به مردم مناطق محروم و همچنین ایجاد حرکت خودسازی و تربیت افراد با روحیه جهادی تشکیل می شوند و حضور افراد در این مناطق و لمس کمبودها و محرومیت ها در آینده مدیران و افراد با روحیه جهادی و دلسوز همچون شهید حججی ها را پرورش می دهد.

بخشدار قلندرآباد در گفتگو با خبرنگار خبر فریمان به بیان آخرین وضعیت ساخت و ساز در این مناطق پرداخت و اظهار کرد: در روستای رزمگاه تمامی اسکلت های ساختمانی که در حال اجرای سقف و دیوار چینی می باشد، نصب شده است و طرح آبرسانی به این روستا به بهره برداری رسید.

حسن نباتی با اشاره به این که در روستای محمدآباد سرچشمه براشک ۳ دستگاه منزل مسکونی آماده تحویل است گفت: اسکلت ساختمان ها در مرحله نصب، دیوار چینی و سقف قرار دارد و ۸ چشمه سرویس بهداشتی و ۳ حمام در این روستا راه اندازی شد.

نباتی افزود: در روستای دوقلعه براشک ۱۲ واحد مسکونی آماده تحویل است و نصب اسکلت های ساختمانی به پایان رسیده است و ۳۸ مورد در مرحله سقف و دیوارچینی قرار دارد. نباتی گفت: برای رفاه حال اهالی این روستا ۶ چشمه حمام و ۸ چشمه سرویس بهداشتی راه اندازی شد.

وی همچنین گفت: در روستای الغور نصب اسکلت ساختمانی ۶۸ واحد مسکونی انجام شد و ۲ مورد هم به دلیل کوتاهی و همکاری نکردن مالک نصب نشده است و البته ۴۰ واحد مسکونی در مرحله سقف و دیوار چینی قرار دارد. نباتی گفت: برای رفاه حال اهالی ۴چشمه حمام و ۶ چشمه سرویس بهداشتی راه اندازی شد و پروژه آبرسانی به این روستا نیز به بهره برداری رسید.

فرماندار فریمان در گفتگو با خبرنگار ما گفت: از همان ساعات اولیه وقوع زلزله تا کنون همه مسئولان شهرستان پای کار هستند و لذا امروز از رشد بسیار قابل توجهی نسبت به دیگر نقاط زلزله زده استان برخوردار هستیم.

محمدحسین یساقی بااشاره به این که در چند روز آینده ۱۲ واحد مسکونی احداث شده در مناطق زلزله زده فریمان افتتاح و تحویل می شود گفت:خوشبختانه عملکردمسئولان فریمان در بحث زلزله بسیار خوب بود و پیشرفت بیش از ۷۰ درصد را نشان می دهد، لذا امیدواریم تا قبل از فصل سرما مردم در خانه های خود زندگی کنند.

وی با بیان این که روستاییان مناطق زلزله زده از اماکن دامی بی بهره هستند گفت: توسط بانک کشاورزی و بانک مهرایرانیان هزار فقره وام ۱۰ میلیون تومانی و ۶۰۰وام ۵میلیون تومانی آماده واگذاری به روستاییان زلزله زده است.

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه فریمان در گفتگو با خبرنگار ما اظهار کرد: اردوهای جهادی بسیجیان با هدف محرومیت زدایی و کمک به اقشار محروم و زلزله زده شهرستان فریمان برگزار می شود و در حال حاضر ۲۵۰ دانشجو از دانشگاه علوم پزشکی مشهد از دوم شهریورماه به مدت هزار و ۷۰۰ نفر روز با حضور در مناطق زلزله زده به کمک رسانی به روستاییان و انجام خدمات عمرانی، پزشکی و بهداشتی در این مناطق پرداخته اند.

حسین شمس گفت: حضور گروه های جهادی در مناطق محروم و زلزله زده جلوه عشق و ایثار و لبیک به فرمایشات مقام معظم رهبری با هدف کاهش محرومیت است و لذا اخلاص بسیجیان موجب تسریع در احداث واحدهای مسکونی روستاییان زلزله زده شد.

نماینده مردم فریمان در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار ما از پیگیری ملی برای تسریع در ساخت واحدهای مسکونی خسارت دیده در مناطق زلزله زده فروردین ماه امسال در منطقه سفیدسنگ فریمان خبر داد و افزود: تمامی واحدهای مسکونی خسارت دیده در زلزله تا اول آبان ماه سال جاری بازسازی و تحویل روستاییان می شود.

سید احسان قاضی زاده هاشمی با اشاره به کمک یک میلیارد تومانی مقام معظم رهبری و اختصاص ۱۲۰ کیسه سیمان رایگان برای هر واحد مسکونی زلزله زده با همکاری بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی افزود: شورای شهر مشهد نیز ۳ میلیارد تومان هبه برای کمک به مناطق زلزله زده حادثه سفید سنگ اختصاص داده بود که فرمانداری با آن مخالفت کرد؛ اما در دیدار با استاندار خراسان رضوی خواستار حل این مشکل برای تسریع در روند بازسازی منازل مسکونی شدیم.

قاضی زاده هاشمی خاطرنشان کرد:با توجه به این که منطقه ای که در آن زمین لرزه واقع شده یکی از قطب های دامداری و دامپروری است، از بنیاد مسکن خواسته ایم که مکان های نگهداری دام نیز ساخته شود تا اهالی این مناطق بتوانند برای امرار معاش خانواده، کار دامداری خود را از سر بگیرند.

رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) شهرستان فریمان در خصوص ساخت و ساز منازل افراد تحت پوشش این نهاد در مناطق زلزله زده سفیدسنگ اظهار کرد: ابتدا ۱۸ خانوار در ۵ روستای دوقلعه براشک، الغور، سرچشمه براشک، رزمگاه و کارغش تحت پوشش بودند که پس از وقوع زلزله ۹ خانوار به این آمار اضافه شد و در حال حاضر ۸ واحد مسکونی با۹۵ درصد پیشرفت در مرحله نازک کاری داخل منزل قرار دارد و تا روزهای آینده کار ساخت آن به پایان می رسد که منزل حیدر محمدپور معروف به عموحیدر یکی از این منازل است.

حسن تجرد فریمانی با اشاره به این که ۱۸ واحد مسکونی دیگر در مرحله شیب بندی و سقف است و یک واحد مسکونی هم در حال دیوارچینی قرار دارد اظهار کرد: تمام اعتبارات و هزینه ها برای ساخت واحدهای مسکونی از محل بودجه کمیته امداد صرف شده و تاکنون بنیاد مسکن هیچ هزینه ای بابت ساخت و ساز منازل افراد تحت پوشش حتی عموحیدر به کمیته امداد نداده است.

وی با بیان این که برای رفاه حال افراد تحت پوشش و ایمن سازی منازل از پنجره های دوجداره در این واحدهای مسکونی استفاده شده است در خصوص گلایه یکی از اهالی دوقلعه براشک نسبت به بی توجهی کمیته امداد در ساخت منازل آن ها اظهار کرد: این افراد هنوز تحت پوشش کمیته امداد قرار نگرفته اند و در نوبت تایید پرونده معیشتی توسط استان قرار دارند لذا پس از تایید نسبت به ساخت و ساز منازل آن ها اقدام خواهد شد.

انتهای پیام.

 • بارقه های امید در مناطق زلزله زده فریمان (1)
 • بارقه های امید در مناطق زلزله زده فریمان (4)
 • بارقه های امید در مناطق زلزله زده فریمان (5)
 • بارقه های امید در مناطق زلزله زده فریمان (9)
 • بارقه های امید در مناطق زلزله زده فریمان (12)
 • بارقه های امید در مناطق زلزله زده فریمان (13)
 • بارقه های امید در مناطق زلزله زده فریمان (14)
 • بارقه های امید در مناطق زلزله زده فریمان (17)
 • بارقه های امید در مناطق زلزله زده فریمان (20)
 • بارقه های امید در مناطق زلزله زده فریمان (21)
 • بارقه های امید در مناطق زلزله زده فریمان (22)
 • بارقه های امید در مناطق زلزله زده فریمان (23)
 • بارقه های امید در مناطق زلزله زده فریمان (24)
 • بارقه های امید در مناطق زلزله زده فریمان (25)
 • بارقه های امید در مناطق زلزله زده فریمان (26)
 • بارقه های امید در مناطق زلزله زده فریمان (27)
 • photo_2017-07-05_08-33-21


ایمیل سایت:  info@jamerooz.ir                         شماره سامانه پیامک سایت:    30007008888800


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *