فوریه 14th, 2018

خراسان رضوی در امان از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان

مشهد- معاون سلامت اداره‌کل دامپزشکی خراسان رضوی گفت: تاکنون هیچ مورد مشکوکی از آنفولانزای حاد پرندگان در استان خراسان رضوی مشاهده نشده است.

به گزارش خبرفریمان به نقل از صبح توس:محمد رشتی‌باف در گفت و گو با خبرنگار صبح توس؛ گفت: با توجه به اعلام سازمان دامپزشکی کل کشور در زمینه شیوع آنفلوآنزا فوق حاد پرندگان در کشور خوشبختانه تاکنون هیچ مورد مشکوکی در استان خراسان‌رضوی یافت نشده است.

 

معاون سلامت اداره‌کل دامپزشکی خراسان‌رضوی ادامه داد: این ویروس جدید H5N6 بوده و از پرندگان مهاجر به کشور آمده است.

 

وی افزود: پایش‌ها و مراقبت‌ها در استان به‌ دو صورت فعال و غیرفعال انجام می‌شود که در صورت مشاهده مورد مشکوک و یا تلفات در مرغداری‌ها، آزمایش‌های 5 H،H7 صورت می‌گیرد و با تشخیص به‌موقع ریشه‌کن می شود.

 

رشتی‌باف گفت: نظارت و بازدید از مرغداری‌ها به صورت فعال در بازه‌های زمانی دو ماهه صورت می‌گیرد که با انتخاب نمونه‌های سرمی تصادفی از میان پرندگان با مشاهده مورد بیماری اقدام می‌شود.

 

* تماس با پرندگان مهاجر و وحشی ممنوع

 

در ارتباط با این موضوع مدیر روابط عمومی دامپزشکی استان خراسان رضوی نیز به خبرنگار ما گفت: این نوع از آنفلوآنزا در پرندگان حیات وحش تالاب بوجاق کیاشهر استان گیلان دیده شده  و خوشبختانه در استان خراسان رضوی هنوز موردی مشاهده نشده است.

 

زارعی در توصیه به افرادی که با طیور صنعتی و بومی در ارتباط هستند، خاطرنشان کرد: توصیه می کنیم در این ایام مراوده کمتری با طیور صنعتی و بومی داشته باشید.

 

وی ابراز کرد: علاوه براینکه شکار ممنوع است باز هم توصیه می کنیم به مردم که به هیچ عنوان شکار پرندگان وحشی را انجام ندهند و از دست زدن و تماس با پرندگان مهاجر و وحشی خودداری کنند همچنین از شکار پرندگان مهاجر و مصرف گوشت و تخم آن ها خودداری کنند.

 

انتهای پیام


ایمیل سایت:  info@jamerooz.ir                         شماره سامانه پیامک سایت:    30007008888800


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *