مارس 1st, 2018

قطع کردن دست دلالها از محصولات کشاورزان و دامداران

انجام این کار به افزایش درامد دامداران و کشاورزان کمک میکند و باعث می شود محصول به صورت مستقیم از دامدار یا کشاورز به مصرف کننده برسد

به گزارش خبرفریمان: طی سال‌های اخیر سایه خشکسالی و بحران کم‌آبی روی توسعه کشاورزی فریمان سایه افکنده است،اما دارا بودن زمین‌های وسیع و آب و هوایی متنوع در فریمان که امکان کاشت اغلب محصولات کشاورزی را دارد، همچنان کشاورزان را امیدوارنگه داشته است،اما کشاورزان از مشکلاتی که گریبان گیرشان است سخت می نالند.

دراین خصوص سراغ علی اکبر حسیندوست کشاورزی که از سال 60مشغول به کشاورزی بوده است رفتیم تا مشکلات کشاورزان را از زبان وی جویا شویم.

وی با بیان اینکه همیشه با فروش محصولات با مشکل رو به رو هستند خواستار قطع کردن دست دلالها از بازار کشاورزی بود.

علی اکبر حسیندوست گفت: ما در فصل فروش محصولات آن را با سود اندک به فروش می رسانیم امابعد از آن همان محصول در بازار به قیمت چند برابر عرضه می شود.

 

پس از این سراغ محمد جمعه گلشیخی رفتیم،او می گوید 50 سال است که کشاورز است.

وی با بیان مشکلات کم آبی و خشکسالی اخیر خواستار کانال کشی و لوله کشی تا مزارع را داشت که همان مقدار آب نیز هدر نرود.

 

پس از این سراغ محمد رستمی مدیر اداره جهاد کشاورزی فریمان رفتیم تا مشکلات کشاورزان را بررسی کنیم وی در گفتگو با خبرنگار خبرفریمان گفت:شهرستان فریمان یکی از قطبهای کشاورزی استان است .

وی گفت :خشکسالی یکی از مهمترین موضوعات مد نظر است که بیشترین مشکلات کشاورزی را نیز در بر میگیرد،کمبود بارندگی ها ، کمبود آب در قنات و چشمه ها و مخازن زیر زمینی باعث شده است نوع محصولاتی که در شهرستان کاشت می شود،تغییر پیدا کند و محصولاتی که با کم آبی و گرم شدن هوا مقاومت بیشتری دارند کشت شود.
رستمی گفت: زعفران یک محصولی است که نیاز کمی به آب دارد و از لحاظ در آمدی نسبت به مصرف متر مکعب آب ارزش ریالی بیشتری در تولید دارد و تا اکنون به سطح کشت 1200 هکتار تا1500 هکتار در شهرستان رسیدیم و تا سال اینده این روند ادامه خواهد داشت.
وی افزود:در بحث باغات نیز شاهد کاشت درخت پسته هستیم که پسته هم دارای مقاومت زیادی میباشد و افزایش میزان درآمدمحصول را برای کشاورزان در بر خواهد داشت و با توجه به اینکه این نوع محصول کشت جدیدی در سطح منطقه است،ما باید اطلاعات علمی و فنی را بیان کنیم تا آن کشتی که انجام میدهند علمی باشد تا محصولات خوبی برداشت نمایند.
محمد رستمی ضمن اشاره به اینکه در روش تولید محصول ما باید از همین میزان آب حد اکثربهره برداری را داشته باشیم،افزود:ما باید اصلاح ساختاری را در آبیاری ها انجام دهیم.
وی گفت : از ابتدای سال حدود 52 کیلومتر انتقال آب با لوله با اعتبارات بلاعوض دولتی حدود یک میلیارد و سیصد میلیون تومان بوده است که به پایان رسیده و در دهه فجر افتتاح آن انجام شد.
رستمی افزود:بعد از انتقال آب،اجرای نحوه آبیاری در مزارع است که با سیستم های کم فشار و پر فشار انجام می شود، که از ابتدای سال در حدود 300 هکتار و اعتباری بالغ بر یک میلیارد و هفتصد میلیون تومن اعتبارات بلاعوض انجام شده است و حدود 700 هکتارنیز در دست اجرا است.
محمد رستمی در خصوص کشت گلخانه ای گفت: محصولات سبزی و صیفی را دیگر در فضای باز نباید کاشت.
وی گفت:در این خصوص ما باید رشد 10الی 20 برابر افزایش عملکرد داشته باشیم که این یعنی 10تا 20 برابر کاهش مصرف آب و می توانیم با آب کمتر تولید بیشتری را داشته باشیم و این نیازمند این است که تکنولوژی گلخانه ها را بالا ببریم و کارکردن با تکنولوژی روز علاوه بر محصولات بیشتر کیفیت بهتری را نیز خواهیم داشت.
مدیر جهاد کشاورزی فریمان گفت:از ابتدای سال 6000تن انواع کود شیمیایی و حدود 2000 تن انواع بذر اصلاح شده در راستای افزایش تولید در بین کشاورزان توزیع شده است .
یکی از مشکلات کشاورزان در خصوص کانالهای آب میباشد که محمد رستمی در پاسخ بیان کرد: کانال انتقال آب در حوزه سد فریمان با فرسودگی مواجه است و با اعتباردو میلیارد تومن که از مدیریت آب و خاک استان قول گرفیم به امید خدا درست و کامل خواهدشد و در بحث کانال آب کشاورزی قلعه نو نیز پیگیر هستیم تا در مناطقی که به مشکل خورده است ،هر چه سریعتر به نتیجه برسیم و در بحث مزارع کشاورزی بعد از عید با اعتبارات بلاعوض انتقال آب در مزارع را انجام خواهیم داد و همچنین در حوزه کشاورزان تقی آباد نیز کارهای نقشه برداری انجام شده است و کار انتقال با لوله در مزارع را نیز کامل خواهیم کرد.
محمد رستمی در خصوص قطع کردن دست دلال ها از بازار کشاورزی که یکی دیگر از مشکلات کشاورزان بود گفت:یکی از مباحثی که وزارت جهاد پیگیری می کند موضوع زنجیره های تولید است،که ازابتدا،فراوری تولید کننده،اگر نیاز به تبدیل دارد انجام شود و بعد بازاریابی، در حوزه گوشت این کار با کمک کشتارگاه انجام شده است که در حال گرفتن مجوز هستیم.
وی گفت : انجام این کار به افزایش درامد دامداران و کشاورزان کمک میکند و باعث می شود محصول به صورت مستقیم از دامدار یا کشاورز به مصرف کننده برسد.

وی در پایان افزود: در بحث سبزی و صیفی نیز کار تعاونی گلخانه داران به مراحل پایانی رسیده است و شورای شهر مشهد این قول را به ماداده است که بتوانیم در هفده تا از بازارهای مشهد که در اختیار شهرداری است غرفه بگیریم و محصولات سبزی و صیفی را مستقیم از کشاورز به دست مصرف کننده برسانیم.

برچسب‌ها, ,


ایمیل سایت:  info@jamerooz.ir                         شماره سامانه پیامک سایت:    30007008888800


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *