ژانویه 27th, 2018

معماری روستایی هم در نوع خود مستحکم است

دکتر حسن گیاهی گفت:برخلاف "معماری شلخته" و به اصطلاح مهندسی امروز ما، نظم و انتظام از اصول خانه های روستایی است،عکس آنچه بسیاری آنرا سست و بی اساس می پندارند،معماری روستایی هم در نوع خود مستحکم است

به گزارش خبر فریمان ،حسن گیاهی پژوهشگر دوره دکتری دانشگاه فردوسی مشهد،در گفتگو با گزارشگر خبر فریمان در خصوص معماری خانه های روستایی گفت:خانه های گِلی روستا ارزش ها و رازهایی را درون خود نهفته دارند،احساس و لطافت و معنا دارند،هرچند ساده اند،اما زیبایند و متظاهر نیستند.

وی گفت:زیبایی معماری روستایی درونی است، عمیق است،باطنی است،ارزش های این نوع معماری حتما با چشم مادیگرایانه مردمانِ دنیای ماشین و سرمایه داری که ظاهر بر باطن،جسم بر جان و… ارجح است، دیده نمی شود.

حسن گیاهی گفت:دیدن احساس معماری روستایی با”چشم سر “نمی شود باید با “چشمِ دل” دید.

وی افزود:فهم آن بصیرت می خواهد. سادگی معماری روستایی معنی دار است،چون زیبایی، به سادگی است،بیهودگی در آن جایی ندارد،برخلاف “معماری شلخته” و به اصطلاح مهندسی امروز ما، نظم و انتظام از اصول خانه های روستایی است،عکس آنچه بسیاری آنرا سست و بی اساس می پندارند،معماری روستایی هم در نوع خود مستحکم است،وگرنه در سرزمین زلزله خیز ایران روستایی در طول تاریخ نباید باقی می ماند.

دکتر حسن گیاهی در پایان گفت:چه حیف که این نوع از معماری در تهاجم مدرنیته آخرین نفس های خود را می کشد و در جای خود در پس زمینه زیبای محیطی اش،به کوهی از آهن و بتن و…بی روح می دهد که اصلا سنخیتی با آن چشم انداز ندارد….وقتی جسم بر جان موجه شود و احساس از ما گرفته شود، نباید انتظاری غیر از این داشت….
احساس سوختن به تماشا نمی شود
آتش بگیر تا بدانی چه میکشم….

 

برچسب‌ها, ,


ایمیل سایت:  info@jamerooz.ir                         شماره سامانه پیامک سایت:    30007008888800


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *