مارس 15th, 2018

مناره ارسلان جاذب،کهنترین مناره آجری ایران

این اثر تاریخی که در محوطه باستانی سنگ بست واقع شده، از آن بعنوان کهنترین مناره آجری ایران و قدیمیترین بنای دوران اسلامی خراسان نام می برند

به گزارش خبرفریمان،حسن گیاهی رییس اداره میراث فرهنگی فریمان در گفتگو با خبرنگار خبرفریمان گفت:شهرستان فریمان بواسطه قرارگیری در مسیر شهرهای کهن خراسان قدیم(هرات،نیشابور،مرو،بلخ)،برخورداری از آب و هوایی مناسب و مجاورت کلانشهر  مشهدمقدس،دارای آثار تاریخی و تمدنی زیادی است.
وی گفت:مناره ارسلان جاذب(ایاز)از مهمترین آثار این شهرستان است.
حسن گیاهی گفت:این اثر تاریخی که در محوطه باستانی سنگ بست واقع شده، از آن بعنوان کهنترین مناره آجری ایران و قدیمیترین بنای دوران اسلامی خراسان نام می برند بهمراه مقبره ارسلان جاذب تنها آثار معماری بازمانده از دوره تاریخی غزنویان است که در ایران فعلی قرار دارد.

وی افزود:مناره ارسلان جاذب که به مناره ایاز نیز مشهور است قبل از بین رفتن کاروانسرای ارسلان در مجاورت آن قرار داشته است.

گیاهی گفت:این اثر مهم تاریخی دارای تزئینات معماری مقرنس و کتیبه آجری لا اله الا الله است،در بدنه بنا فلشی دیده می شود که نشان دهنده جهت شمال می باشد.بنا دارای ۱۰۱ پله است.قسمت تاج مناره ارتفاع بیشتری داشته که تقریبا دو متر از آن ریخته است،ارتفاع کلی مناره درحال حاضر حدود ۲۸ متر می باشد.
دکترگیاهی گفت:کاربری بنا درگذشته راهنمای مسافرین،برافروختن آتش و ایجاد نور،دیدبانی و…بوده است.
رییس اداره میراث فرهنگی در پایان گفت:جهت بازدید از بنای مذکور می توانید به سه راهی سنگ بست در مسیر فریمان به مشهد و ۱ کیلومتر بسمت سرخس(در مجاورت روستای سنگ بست)مراجعه فرمایید،طی سه سال اخیر اقدامات زیرساختی مناسبی در اطراف آن صورت گرفته و در ایام نوروز میزبان گردشگران می باشد.


ایمیل سایت:  info@jamerooz.ir                         شماره سامانه پیامک سایت:    30007008888800


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *