ژانویه 12th, 2018

کاربرد نانو ذرات فوتوداینامیک‎ در درمان انواع سرطان

نیشابور- فوتوداینامیک روشی کاربری با اثرات جانبی کمتر برای درمان انواع سرطان‌ها است که امروزه به بیماری شایعی در میان ایرانیان تبدیل شده است.

به گزارش خبر فریمان به نقل از صبح توس؛ امروزه یکی از مهم ­ترین چالش های علم پزشکی، درمان بیماری ­هایی همچون سرطان است که سالانه جان میلیون­ ها نفر را تهدید می کند.

 

پرتودرمانی و شیمی درمانی از جمله روش­ های درمانی جهت مقابله با این بیماری است که در زمره شیوه­ های تهاجمی بشمار می ­روند. از طرف دیگر با توجه به پیشرفت روزافزون روش­ های آشکارسازی تومورها و سلول­ های سرطانی لزوم طراحی تکنیک­ هایی که علاوه بر غیرتهاجمی بودن بتواند تومورهای بسیار کوچک را هدف درمان قرار دهد، مطرح شده است.

 

در این میان می­ توان به درمان فوتوداینامیک که از روش­ های تقریباً غیرتهاجمی و با عوارض جانبی کم می­ باشد، اشاره کرد. در این روش ابتدا مولکول­ های یک حساس کننده به سلول وارد می­ شود، سپس تابش نور در طول موج مناسبی از ناحیه مرئی انجام می­گیرد. درمان فوتوداینامیک از طریق تولید اکسیژن یگانه و رادیکال آزاد در اثر فرایندهای آپوپتوز و نکروز موجب مرگ سلول می شود.

 

نیاز اولیه در این گونه از درمان­ شامل یک حساس ­کننده نوری مناسب و مولکول اکسیژن است.

 

گرچه در این تکنیک تابش نور با طول موج مناسب ضرورت انجام درمان است؛ اما این طول موج بر حسب ماده حساس­ کننده متفاوت خواهدبود. همچنین جذب مؤثر حساس کننده ­های نوری توسط سلول­ های هدف از الزامات مهم موفقیت این روش است.

 

در این میان نانو ذرات طلا به دلیل غیرسمی بودن و عدد اتمی بالا و توانایی انتقال حرارتی زیاد در بسیاری از مطالعات به عنوان عاملی مهم در تحویل هدفمند حساس کننده ­ها به بافت به کار رفته­ اند. شایان ذکر است نانوذرات طلا با سایز nm30جذب خوبی در بافت از خود نشان می­ دهند و در صورت باند شدن با دارو یا حساس­ کننده، موجب افزایش میزان جذب این فاکتورها در تومور یا بافت هدف شده و افزایش راندمان درمان فوتوداینامیک را به دنبال دارند.


ایمیل سایت:  info@jamerooz.ir                         شماره سامانه پیامک سایت:    30007008888800


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *