مارس 17th, 2018

کشف مسجد پنهان در زیر خاک

کشف آثار معماری بیش از هزارساله در محوط تاریخی سنگ بست فریمان

به گزارش خبرفریمان، حسن گیاهی رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان فریمان در گفتگو با خبرفریمان گفت:در پی گمانه زنی و لایه نگاری جهت تعیین عرصه و حریم شهر تاریخی سنگ بست که به سرپرستی حسین عباس زاده از باستانشناسان باتجربه درحال انجام است بقایای معماری مسجد شهر تاریخی مذکور می باشد آشکار شد.

دکترحسن گیاهی افزود:این آثار در یک پلان معماری زیبا و رو به قبله شامل ستون های آجری طرح دار،سطوح گچبری شده،تزئینات گچبری، آجرکاری،نقوش رنگی،کتیبه های آجری و دیوار است که به بیش از هزار سال قبل(دوره تاریخی غزنویان)بر می گردد.
وی افزود:آثار مکشوفه خبر از شکوفایی هنر معماری و تزئینات وابسته به آن و اهمیت مساجد در این عصر را می دهد.
گیاهی گفت:مسجد شهرتاریخی سنگ بست بعنوان یکی از اولین مساجد شبستانی صدر اسلام در کشور،در اواخر قرن ۴ هجری بدستور ارسلان جاذب والی و سپهسالار خراسان در عهد سلطان محمود غزنوی در منطقه سنگ بست که در تقاطع مهم شهرهای تاریخی آن عصر(هرات،نیشابور،مرو،بلخ و توس)قرار داشت ساخته شده است،در قرون ۷و ۸ هجری به دنبال عوامل انسانی و طبیعی رو به تخریب می گزارد، به عبارتی آثار مکشوفه در حدود ۶ الی ۷ قرن در زیر خاک و آوار مدفون بودند.
دکتر گیاهی آثار تاریخی را داشته ها و ثروت های فرهنگی جوامع برشمرد که می تواند ابزار مهمی در جنگ نرم قلمداد گردد و وسعت و حجم مدنیت کشور را در طول تاریخ بیان کند.
وی افزود:محوطه تاریخی سنگ بست که مردم بیشتر با عنوان “میل ایاز” آن را می شناسند در میانه مسیر مشهد به فریمان هم اکنون بعد از سه تلاش مستمر احیاء شده که در ایام نوروز میزبان گردشگران و پژوهشگران داخلی و خارجی خواهد بود.


ایمیل سایت:  info@jamerooz.ir                         شماره سامانه پیامک سایت:    30007008888800


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *